Wraz z nadejściem zimna i wilgoci, nasze gardło jest bardziej narażone i bardziej kruche. Angina, zapalenie krtani, utrata głosu, grzybica jamy ustnej powodująca ból gardła. Chwilowe, ale nieprzyjemne dolegliwości, możliwe do uniknięcia przy odrobinie dobrego refleksu.
Należy uważać na różnice temperatur.
W kwietniu nie trać głowy. To wiosenne przysłowie można odnieść także do jesieni. W rzeczywistości często przeziębiamy się, gdy temperatury są niskie, w środku sezonu. W ciągu dnia powietrze jest łagodne, ale wieczory są chłodne i mamy tendencję do opuszczania gardy. Dotyczy to zarówno środka zimy, jak i lata, niezależnie od tego, czy pracujesz w przegrzanych pomieszczeniach, czy w nadmiernie klimatyzowanych pomieszczeniach. To samo dotyczy osób spędzających wakacje w górach, gdzie temperatury spadają wraz z zachodem słońca. Aby poradzić sobie z tymi wszystkimi wahaniami temperatury i zachować gardło, postaw na szafę modułową. Kilka warstw pozwoli Ci się dostosować. Zakrywaj się szczególnie rano i wieczorem, unikaj niskich dekoltów, odkrytych koszul i krótkich rękawów. I zawsze noś ze sobą szalik lub chustę.
Zdrowe środowisko dla zdrowego ciała.
W słabo wentylowanym pomieszczeniu alergeny, kurz i inne chorobotwórcze mikroorganizmy mają pole do popisu. Aby chronić swoje gardło przed wirusami lub innymi czynnikami, które mogłyby je podrażnić, pamiętaj o regularnym „wietrzeniu” gardła, zarówno w domu, jak i w pracy. Grzyby pleśniowe przyczyniają się do problemów z oddychaniem i różnych bólów gardła. W zimie nie należy wietrzyć zbyt długo, aby utrzymać ciepło w ścianach. Chodzenie na zimno również nie jest dobrym pomysłem. A jeśli nie możesz przewietrzyć się w pracy, weź ze sobą spray do gardła z olejkiem eterycznym lub inhalator eukaliptusowy. Możesz również rozproszyć go w domu.
Zdrowy styl życia.
Oczywiście, utrzymanie zdrowego układu odpornościowego jest niezbędne, aby zapobiec bólowi gardła. Zarówno zimą, jak i latem, sport jest najlepszym sposobem na wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Tak długo, jak dobrze się okryjesz po sesji, podczas której się spociłeś. Należy również dbać o sen, aby dobrze się regenerować, a także o zdrową i zróżnicowaną dietę, bogatą w witaminy. Czosnek i miód to dwa doskonałe naturalne antyseptyki dla gardła, które warto wprowadzić do naszych posiłków. Tytoń i alkohol są wrogami dla całej sfery jamy ustnej i układu oddechowego, podrażniając ją i osłabiając. Nawet bierne palenie.
Dbałość o florę bakteryjną jamy ustnej.
Nasza jama ustna jest również siedliskiem flory bakteryjnej, która jest ważna dla jej dobrej równowagi. Kiedy zostaje to zakłócone, poprzez niewłaściwą higienę, noszenie aparatu ortodontycznego lub leczenie antybiotykami, grzyb naturalnie występujący w naszej jamie ustnej może się namnażać. Jest to candida albicans, która następnie wywołuje grzybicę. Powoduje to ból i stan zapalny oraz utrudnia przełykanie. Aby tego uniknąć, należy przestrzegać zalecanych 2 razy dziennie szczotkowania zębów, a w krytycznym okresie, zwłaszcza podczas przyjmowania antybiotyków, stosować płyny do płukania jamy ustnej.
Chroń swoje struny głosowe.
Czy masz skłonność do utraty głosu? Może to być spowodowane różnymi czynnikami. Podrażnienie pochodzenia zakaźnego lub bakteryjnego powodujące zapalenie krtani, reakcja alergiczna, nadużywanie papierosów lub zbyt mocne forsowanie strun głosowych. Chroń swoje gardło przed zimnem, dbaj o siebie i wykonuj regularne ćwiczenia, aby rozgrzać i wzmocnić struny głosowe. W sieci można znaleźć wiele pomysłów na ćwiczenia! Wreszcie, rozpieszczaj swoje gardło ciepłymi napojami miodowo-cytrynowymi (dobre połączenie przeciwzapalne), płukankami z soli i pastylkami propolisowymi.
Najnowsze komentarze